Na Lipnici – místě dostaveníček nejen milenců, cykloturistů či Haškologů

Uctít památku autora Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války při 136. výročí jeho narození přišli nejen znalci Haškova díla. Při vycházce po Lipnici nad Sázavou provázeli Jomara Honsiho z Norska, v Polsku zvoleného prezidentem neformální Mezinárodní společnosti Jaroslava Haška, členové a sympatizanti kralupského spolku Haškových přátel. Před odchodem skupiny od Haškova hrobu badatel a spisovatelův životopisec Honsi stručně zmínil biografické údaje světoznámého autora Osudů dobrého vojáka Švejka a ocenil péči, která je v Lipnici Haškovu tvůrčímu odkazu a památce věnována.                            

Další část procházky vedla k seznámení s malířem Jaroslavem Panuškou (*3. 3. 1872 - †1. 8. 1958), který svého přítele Jaroslava Haška na Lipnici v létě 1921 přivedl. Hašek – než si poměrně draho koupil domek pod hradem, téměř rok bydlel v Invaldově hostinci U České koruny a tam začal psát román o Švejkových osudech. Později psal i doma, ale v domku si dlouho nepobyl; zemřel 3. ledna 1923 – Švejka nestačil dokončit. Jisté je že, jeho příchod na Lipnici předznamenal její pozdější velkou popularitu.

Pominout nelze, že ji svou aktivitou „ČTEME ŠVEJKA“ umocňují nejen současní Haškovi kralupští přátelé. Možností je i vaše četba jedné z 860 kapitolek Osudů, tak jako třeba v Penzionu U české koruny manželé Krčálovi z Jihlavy nebo Pražané Roman Krásný a Petr Pexa - s tím, že i jejich interpretace bude součástí svébytného CD. Ale byli i další zájemci a přihlásit se můžete i Vy na naší e-mailové adrese: redakce@cestavysočinou.cz.          

Připravil Jan Kliment

Popisy k fotografiím:
Lipnice 01 -
„Strážce Posázaví“ – jedna z nejmohutnějších zřícenin českých šlechtických hradů, dobře viditelná od lipnického hrobu Jaroslava Haška.                    

Lipnice 02 - Při cestě ke hrobu Jaroslava Haška provázeli Jomara Honsiho z Norska (na snímku vlevo) členové a sympatizanti kralupského spolku Haškových přátel

Lipnice 03 - K četbě jedné z 860 kapitolek Haškova světoznámého románu se může přidat kdokoliv. Tak jako třeba v Penzionu U české koruny manželé Krčálovi z Jihlavy.

Lipnice 04 - Pražané Roman Krásný a Petr Pexa si k přípravě na záznam četby zvolili terasu před penzionem.

Lipnice 05 - Nejen kytice a drobné upomínky na lipnickém hrobě Jaroslava Haška dávají tušit, že autor „Osudů….“, vydaných v 58 jazycích světa, není zapomenut.