Články

 • Byli jsme při tom

  Na Lipnici – místě dostaveníček nejen milenců, cykloturistů či Haškologů.  

  Uctít památku autora Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války při 136. výročí jeho narození přišli nejen znalci Haškova díla. Při vycházce po Lipnici nad Sázavou provázeli Jomara Honsiho z Norska, v Polsku zvoleného prezidentem neformální Mezinárodní společnosti Jaroslava Haška, členové a sympatizanti kralupského spolku Haškových přátel. Před odchodem skupiny od Haškova hrobu badatel a spisovatelův životopisec Honsi stručně zmínil biografické údaje světoznámého autora Osudů dobrého vojáka Švejka a ocenil péči, která je v Lipnici Haškovu tvůrčímu odkazu a památce věnována.  

  5. 5. 2019 | Rubrika: Články

 • Prvními miminky jsou Stela a Albert

  V brodské porodnici se v roce 2018 narodilo celkem 1480 dětí při počtu porodů 1464. Jde o vůbec nejvyšší zaznamenané číslo porodů za rok. 

  Jak nám prozradila tisková mluvčí nemocnice Petra Černo, největším dítětem roku 2018 byl Patrik s 5040 g, nejmenšími byla dvojčátka Eliška a Kateřina s porodní váhou 900 g. Nejvíce dětí se narodilo v měsíci září - uskutečnilo se celkem 143 porodů.  Přes 130 porodů měsíčně zaznamenali také v květnu, červnu, červenci a srpnu. Nejoblíbenějšími chlapeckými jmény byly Jakub, Jan, Matěj a Tomáš. U holčiček pak Anna, Ema/Emma, Eliška a Adéla.

  Havlíčkobrodských maminek bylo v loňském roce 840, do místní porodnice však jezdí rodičky z celé republiky i ze zahraničí. Celkem 22 maminek bylo z hlavního města Prahy, deset jich přijelo ze Slovenska. Nejčastěji jezdí z Kutné Hory, Chrudimi, Žďáru nad Sázavou, Jihlavy, Táborska i Pardubicka. Nahlédnutí do záznamů porodnice doplňuje Petra Černo poděkováním: „Všem rodičům "našich" miminek děkujeme za přízeň a důvěru a přejeme do nového roku pevné zdraví a pořádný kus štěstí na každém kroku.“

  14. 1. 2019 | Rubrika: Články

 • Adventní zamyšlení s Čendou

  Vánoce a Štědrý den to nejsou jen stromečky, dárky, štědrovečerní večeře, ale i čas na posezení s přáteli, vůně čaje s rumem a chvíle pro zastavení se a zamyšlení nad tím, čím žijeme, jak žijeme a jak jde život kolem nás. Chvíle, kdy bychom měli zpomalit svůj úprk životem a zahalit se do závoje klidu a pohody. A právě v této chvilce bychom měli vzpomenout na své dětství, lásky, radosti i útrapy, pohodu i nečas, prohry a vítězství. Pokusme se zamyslet i my. Teď, v této chvíli s naším archivní vzpomínáním s Františkem Švihlíkem…

  Je adventní čas. Zapomeňme na předvánoční shon.  Rozsviťme si vánoční svíčky a zadívejme se do jejich plamínku. V tichu vzpomeňme na všechny, které máme rádi, na ty, co už s námi nejsou i na vše, co jsme prožili a prožít toužíme. Popřejme si pohodu, radost, zdraví a řekněme si, že uděláme vše pro štěstí našich blízkých.

  24. 12. 2018 | Rubrika: Články

 • Vepříkov Vesnicí roku 2018 v Kraji Vysočina

  Celkem 25 obcí se ucházelo o vítězství v krajském kole soutěže Vesnice roku 2018. Hodnocení provedla krajská komise ve dnech od 4. do 11. června 2018. Obec Vepříkov ve čtvrtek 7. června 2018 při své  prezentaci prokázala jasnou koncepci svého rozvoje, zejména kvalitní práci s mládeží, příkladnou péči o zeleň a životní prostředí a vysoký stupeň občanské soudržnosti včetně propagace svých rodáků. Občané obce rovněž udržují lidové tradice prostřednictvím mnoha spolků i jednotlivců ze svých řad. Obec pečuje o své občany s cílem udržení vysokého standardu občanské vybavenosti a vzájemné soudržnosti.

  17. 6. 2018 | Rubrika: Články

 • Na letošní Seni Cup přijede hvězdná sestava

  Fotbalový turnaj v malé kopané SENI CUP, jehož se účastní týmy reprezentující zařízení sociálních služeb pro zdravotně postižené, se letos bude hrát už po třinácté. A tentokrát se na něm objeví opravdu hvězdná sestava patronů – přijedou Panenka, Vízek a poprvé i sparťanská legenda Honza Berger.

  Turnaj se hraje ve středu 30. května jako vždy na hřišti Slovanu Havlíčkův Brod. Celodenní klání 16 týmů zahájí kolem půl desáté dopoledne slavnostním výkopem starosta města Jan Tecl a náměstek hejtmana kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí a nestátních neziskových organizaci Pavel Franěk. Po vyřazovacích bojích ve čtyřech skupinách po čtyřech týmech a na čtyřech hřištích přijde po obědě na řadu semifinále a hned poté souboj o 3. místo a finálové klání. Turnaj uzavře exhibiční utkání vítězného týmu s týmem sestaveným z patronů turnaje a zástupců pořádající společnosti Bella Bohemia. SENI Cup 2018 pak bude zakončen slavnostním nástupem všech týmů a předáním cen.

  28. 5. 2018 | Rubrika: Články

 • Sbírka pro Kateřinu

  Kateřina je v soutěži veřejných sbírek aktuálně 11., tj. těsně pod hranicí desítky vítězů! Máme radost, že jsme se probojovali frontou 200 veřejných sbírek, ale věříme, že můžeme víc! Moc prosíme, podpořte kostelík sv. Kateřiny, kterému se bude hodit každá koruna - vás to bude stát jen pár minut a jedno kliknutí. Máme číslo 068

  Spolek Epigram

  17. 5. 2018 | Rubrika: Články

 • Po stopách pátera Josefa Toufara do středu ČR

  Tak se nazývá turistický pochod, jehož 8. ročník pořádá odbor KČT Havlíček v úterý 8. května. Jedná se pochod hvězdicový, což znamená, že trasy si účastníci volí individuálně podle své fyzické kondice, zkušeností a časových možností.

  Průchozí kontrola je v Hospůdce na Středu v Číhošti, kde budou pořadatelé od 10.00 do 15.00 hod. Účastníci zde obdrží pamětní list, pamětní razítka a razítka IVV a Dvoustovky, k dispozici bude i občerstvení. Turisté, kteří plní podmínky k získání turistického tematického odznaku Havlíček si účastí na pochodu splní volitelné místo č. 19.

  2. 5. 2018 | Rubrika: Články

 • Devětadvacátá zahájena…

  …jde o sezonu Stanice Pavlov, o.p.s., pokračovatelku v roce 1989 založené stanice ochrany fauny. A její letos devětadvacátá sezona začala otevřením nové učebny. Ale nejen to je důvod k rozhovoru  s ředitelem zařízení Ing. Zbyškem Karafiátem, Ph.D.

  2. 5. 2018 | Rubrika: Články