Prvními miminky jsou Stela a Albert

První miminko roku 2019 se v havlíčkobrodské porodnici narodilo 1. ledna v 8:15 hod. Je to malá Stela Ďörďová ze Sobíňova. Prvním brodským občánkem je Albert Čaněk, který se narodil na Nový rok odpoledne v 16:45 hod.

Ve čtvrtek 3. ledna došlo na porodnici k tradičnímu předávání dárků prvním letošním miminkům. Jejich maminky převzaly z rukou starosty města Jana Tecla a ředitele nemocnice Davida Rezničenka kytičku, fotoalbum a hračku. Popřát přišel i zástupce primáře gynekologicko-porodnického oddělení lékař Erik Lajtman, který maminkám poděkoval za to, že si pro přivedení svého prvního dítěte na svět vybraly právě brodskou porodnici.

Rekordní počet narozených dětí v loňském roce

V brodské porodnici se v roce 2018 narodilo celkem 1480 dětí při počtu porodů 1464. Jde o vůbec nejvyšší zaznamenané číslo porodů za rok. 

Jak nám prozradila tisková mluvčí nemocnice Petra Černo, největším dítětem roku 2018 byl Patrik s 5040 g, nejmenšími byla dvojčátka Eliška a Kateřina s porodní váhou 900 g. Nejvíce dětí se narodilo v měsíci září - uskutečnilo se celkem 143 porodů.  Přes 130 porodů měsíčně zaznamenali také v květnu, červnu, červenci a srpnu. Nejoblíbenějšími chlapeckými jmény byly Jakub, Jan, Matěj a Tomáš. U holčiček pak Anna, Ema/Emma, Eliška a Adéla.

Havlíčkobrodských maminek bylo v loňském roce 840, do místní porodnice však jezdí rodičky z celé republiky i ze zahraničí. Celkem 22 maminek bylo z hlavního města Prahy, deset jich přijelo ze Slovenska. Nejčastěji jezdí z Kutné Hory, Chrudimi, Žďáru nad Sázavou, Jihlavy, Táborska i Pardubicka. Nahlédnutí do záznamů porodnice doplňuje Petra Černo poděkováním: „Všem rodičům "našich" miminek děkujeme za přízeň a důvěru a přejeme do nového roku pevné zdraví a pořádný kus štěstí na každém kroku.“

Poděkování za příspěvky nemocnici

A připojujeme také ještě poděkování za předané výtěžky z předvánočních koncertů: vystoupení Rudolphin Ensemble Prague v Husově sboru přineslo 4101 Kč a Vánoční benefiční koncert „Děti dětem“, který pro dětské oddělení tentokrát uspořádal Sbor Oříšek při Základní škole V Sadech, přinesl nemocnici celkem 16 820 Kč.  Z výtěžků obou koncertů bude zařízen „koutek“ pro kojící maminky a pro děti. Maminky, které přichází do brodské nemocnice kamkoliv na vyšetření nebo návštěvu si budou moci v klidu nakojit nebo přebalit miminko v přízemí nemocnice. Odpočinkový a kojící koutek bude vybaven polohovacími křesly, přebalovacím pultem a hračkami pro děti.

(pče/mal)

Popis k fotkám:

fotografie 1. - Ředitel nemocnice David Rezničenko gratuluje mamince prvního letošního miminka - Stely Ďörďové

fotografie 2. - Maminka prvního letošního brodského občánka Alberta Čaňka přijímá gratulaci od starosty města Jana Tecla